Actaiuris Punkt Pomocy Psychologicznej Inauguracja roku akademickiego NKCK – Nadzór nad komornikami i czynnościami komorników oraz kontroli finansowej kancelarii komorniczych – szkolenia dla kadry sądów rejonowych

Spotkanie z prof. S. Patti.

Dnia 25 czerwca 2014 r. w Klubie Dyskusyjnym Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego odbyło się spotkanie poświęcone tematyce odpowiedzialności za zobowiązania spółek handlowych. Gościem specjalnym spotkania był pracujący na rzymskim uniwersytecie La Sapienza Pan Profesor Salvatore Patti, znawca włoskiego prawa cywilnego i handlowego. W wydarzeniu uczestniczyło wielu pracowników Wydziału Prawa i Administracji US, a także inni goście.

 

Czytaj więcej...

Tydzień wymiany zagranicznej

W dniach 12-16 maja br. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, w ramach tygodnia wymiany zagranicznej, gościliśmy pracowników naukowych z Uniwersytetu Cankiri Karatekin z Turcji. Podczas spotkania, które odbyło się w Salonie Dyskusyjnym  nasi goście poruszyli aktualne tematy z zakresu tureckiego prawa administracyjnego oraz stosunków międzynarodowych. Członkowie komitetu organizacyjnego spotkania z naszego Wydziału w swoich prezentacjach omówili aktualne problemy dotyczące następujących dziedzin, będących przedmiotem ich zainteresowań naukowych: Pani dr Krystyna Nizioł -  międzynarodowego prawa finansowego, Pani mgr Marzena Aftyka - publicznego prawa gospodarczego, a Pan mgr Przemysław Zdyb - polskiego prawa administracyjnego.

 

 

Spotkanie z prof. Hakana Turana

W dniu 15-go kwietnia br. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego miał przyjemność gościć Pana prof. Hakana Turana z Uniwersytetu Hitit w Turcji. Spotkanie,  które odbyło się w Salonie Dyskusyjnym naszego Wydziału poświęcone zostało systemowi prawa administracyjnego w Turcji. Prezentacja naszego gościa zawierała elementy porównawcze systemu tureckiego i polskiego. Stanowiło to podstawę do późniejszej dyskusji na temat podobieństw i różnic obu systemów prawa administracyjnego, w którą zaangażowali się uczestnicy spotkania.

 

II edycja Międzynarodowych Zawodów o Puchar Znawców Gospodarczego Orzecznictwa Europejskiego

Uwaga:
II edycja Międzynarodowych Zawodów o Puchar Znawców Gospodarczego Orzecznictwa Europejskiego rozpocznie się w dniu 9 grudnia o godz. 15.30 w Salonie Dyskusyjnym WPiA.

Seminarium Koła Naukowego Prawa Polskiego i Porównawczego

W dniu 9 maja odbyło się seminarium Koła Naukowego Prawa Polskiego i Porównawczego.

W trakcie Seminarium wystąpili:

Michał Ziemski - Zawody prawnicze w Zjednoczonym Królestwie - barrister i solicitor

Radek Wasilewski - Niepełnosprawność wczoraj i dziś – niemieckie konstytucje wobec osób niepełnosprawnych (od Konstytucji Weimarskiej do współczesnej Ustawy Zasadniczej RFN)

Magdalena Marosz - Przemoc wobec dzieci – skala problemu na przykładzie państw wybranych

Paulina Zielińska - System prawny Korei Północnej – zagadnienia wybrane.

Aneta Klukowska - Preambuła i zasady podstawowe Konstytucji Federacyjnej Republiki Brazylii

W seminarium i dyskusji podsumowującej wystąpienia uczestniczyła Pani dr Bogna Baczyńska.

 

 

 

 


Konferencja "Prawo i Medycyna wobec współczesnych wyzwań stawianych przez rozwój kryminalistyki"

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland oddział Szczecin oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Szczecin serdecznie zapraszają na
Konferencję "Prawo i Medycyna wobec współczesnych wyzwań stawianych przez rozwój kryminalistyki"

MIEJSCE: Sala Kopernikańska Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego SPSK 2 przy al. Powstańców Wlkp. 72

DATA: 25 kwietnia 2013r. godzina 13:30-18:00

Czytaj więcej...

Spotkanie Koła Prawa Handlowego

Koło Naukowe Prawa Handlowego zaprasza na spotkanie dotyczące reprezentacji spółek prawa handlowego, które odbędzie się we wtorek 23.04.2013 r. o godz. 11:30 w sali 217 (budynek przy ul. Narutowicza 17a).

W pierwszej części spotkania referat pod tytułem „Reprezentacja handlowych spółek osobowych a zakaz dokonywania czynności prawnych z samym sobą” wygłosi Maksymilian Saczywko (student WPiA Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu) – artykuł został opublikowany w PPH 2012, nr 11, s. 53 – 58.

Druga część spotkania zostanie poświęcona dyskusji na temat sposobu reprezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w umowie między członkiem zarządu oraz w sporze z nim (art. 210 § 1 k.s.h.) – na marginesie wyroku SN z dnia 15 czerwca, II CSK 217/11. 

Czytaj więcej...

I Karnistyczne Spotkania Naukowe

Koło Naukowe Nauk Penalnych WPiA US ma zaszczyt zaprosić na I Karnistyczne Spotkania Naukowe, które odbędą się w dniach 24–25 kwietnia 2013 roku. 

Wydarzenia organizowane w ramach KSN dotyczyć będą m.in. zmian ustaw Kodeks postępowania karnego oraz Kodeks karny. W obliczu trwających prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego pragniemy stworzyć pole do dyskusji nad potrzebą nowelizacji ustawy Kodeks postępowania karnego oraz ustawy Kodeks karny. Celem spotkań jest ukształtowanie świadomości studentów co do proponowanych zmian oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie na ile trafne wydają się być owe zmiany.

Ponadto, w ramach cyklu spotkań z przedstawicielami zawodów prawniczych i pracownikami instytucji, których funkcjonowanie jest ściśle związane z naukami penalnymi, zaplanowane zostały wykłady otwarte poruszające istotne dla młodych prawników zagadnienia. Liczymy, że pozwoli to na wzbogacenie zasobu wiedzy studentów o naukach penalnych o nowe, inspirujące przemyślenia.

Dla uczestników przewidziane zwolnienia z zajęć.

Serdecznie zapraszamy!

Czytaj więcej...

Spotkanie z uczniami klasy patronackiej WPiA

W dniu 17 kwietnia 2013 r. o godz. 10.00 na Wydziale Prawa i Administracji US odbędzie się pierwsze spotkanie z uczniami klasy o profilu prawniczo-administracyjnym ZSP w Goleniowie, objętej patronatem WPiA US.

Młodzież będzie miała okazję uczestniczyć w pokazie czytelni i biblioteki wydziałowej oraz zaznajomić się z komputerowym systemem informacji prawnej. Uczniowie wysłuchają także wykładu „Podmiotowość prawna w polskim prawie cywilnym”, wygłoszonego przez dr Katarzynę Dadańską

Spotkanie Koła Naukowego Prawa Gospodarczego Publicznego

Koło Naukowe Prawa Gospodarczego Publicznego serdecznie zaprasza w dniu 11 kwietnia o godz. 13.00 na spotkanie Koła. Tematyką spotkanie będzie omówienie bieżących planów dotyczących działań podejmowanych przez Koło. Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy z Kołem.

Konkurs Wiedzy o Prawie Konstytucyjnym

Drodzy Państwo, szanowni Profesorowie i Doktorzy, koleżanki oraz koledzy studenci,

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Konstytucyjnym odbędzie się 28 maja 2013 roku (wtorek) w Białymstoku.

Po raz kolejny Towarzystwo Przyjaciół Prawa Konstytucyjnego przy Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku ma zaszczyt zaprosić studentów z całej Polski zainteresowanych tematyką prawa konstytucyjnego, zarówno kierunków prawniczych, jak i pokrewnych (politologia, administracja i in.) na sprawdzenie swojej wiedzy w gronie najlepszych z najlepszych.

 

Zainteresowanych udziałem zapraszamy na spotkanie w najbliższy czwartek o godz. 12:10 w gab. 310.

Czytaj więcej...

Seminarium "Ogólna charakterystyka wybranych kultur prawnych"

Członkowie koła naukowego "oKoło Kultury Prawne" zapraszają na seminarium naukowe poświęcone 


Ogólnej charakterystyce wybranych kultur prawnych

Seminarium odbędzie się w środę,  10 kwietnia, o godz. 16.00, w Salonie Dyskusyjnym.

III Edycja Konkursu Prawa Karnego

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Szczecina zaprasza do wzięcia udziału w III Edycji Konkursu Prawa Karnego. Tegoroczne eliminacje odbędą się 11 kwietnia o godzinie 17.00 w sali 114 (ul.Piastów). Konkurs polega na rozwiązaniu testu, który składa się z 30 pytań wielokrotnego wyboru. Zagadnienia jakie obowiązują dotyczą prawa karnego materialnego. Do Finału przechodzi 7 osób z najlepszymi wynikami. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W treści  prosimy o wpisanie nastepujących danych: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz tryb studiów. Zgłoszenia przyjmujemy od 27 marca do 10 kwietnia.  Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe oraz będą zwolnieni z egzaminu z prawa karnego! Finał Konkursu już 18 kwietnia! Serdecznie zapraszamy i życzymy powodzenia!

Warsztaty z prawa finansowego dla studentów IV roku

Koło Naukowe Prawa Finansowego FiskUS zaprasza studentów IV roku na warsztaty z prawa podatkowego poświęcone rozwiązywaniu zadań egzaminacyjnych. Warsztaty odbędą 15 kwietnia, też 12.30 - 15.30. Podczas warsztatów zostaną przedstawione sposoby rozwiązywania przykładowych zadań egzaminacyjnych z: ordynacji podatkowej, podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych, podatku rolnego i leśnego, podatku od spadków i darowizn, podatku tonażowego. Liczba miejsc dla osób zainteresowanych 

uczestnictwem w warsztatach jest ograniczona! Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tydzień Edukacji Administracyjnej

logo TEA
Serdecznie zapraszamy na Tydzień Edukacji Administracyjnej (TEA) organizowany przez Administracyjne Koło Naukowe WPiA US.

TEA to cztery panele edukacyjne, w ramach których Pracownicy Katedry Prawa i Postępowania Administracyjnego, zaproszeni Goście oraz studenci należący do AKN będą prezentowali najciekawsze partie materialnego prawa administracyjnego.


Czytaj więcej...

Spotkanie Koła Naukowego Prawa Handlowego

Spotkanie Koła Naukowego Prawa Handlowego

Koło Naukowe Prawa Handlowego serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie, które odbędzie się w najbliższy wtorek (26 marca) o godz. 15:15 w Salonie Dyskusyjnym (budynek WPiA przy ul. Narutowicza 17 a).

Tematyką spotkania będzie wekslowe zabezpieczanie roszczeń, ze szczególnym uwzględnieniem dopuszczalności stosowania weksla w prawie pracy.

VIII Ogólnopolskie Dni Praktyk Prawniczych

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Szczecin zaprasza do udziału w VIII edycji Ogólnopolskich Dni Praktyk Prawniczych, połączonych z I edycją ELSA DAY. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 18-21 marca 2013r.

Czytaj więcej...

Spotkanie z komornikiem sądowym

Koło Arbitrażu i Mediacji zaprasza w dniu 18 marca 2013 r. o godz. 16:00 na spotkanie z Komornikiem Sądowym, p. Katarzyną Karwecką, któego tematyką będą tytuły wykonawcze w praktyce. W drugiej części spotkania będzie można zapoznać się ze specyfiką wykonywania zawodu komornika. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do Klubu Dyskusyjnego, s. 019.

Koło Naukowe Prawa Polskiego i Porównawczego - zaprasza na spotkanie rekrutacyjne

Koło Naukowe Prawa Polskiego i Porównawczego pod opieką dr hab. Prof. US Pasquale Policastro zaprasza na spotkanie rekrutacyjne! Chcesz się rozwijać? Interesuje Cię prawo porównawcze? Prawo obce? A może międzynarodowa współpraca prawników? Przyjdź! Spotkanie odbędzie się w czwartek 14 marca br. od godziny 12.00 (w trakcie konsultacji) w sali 101. Zapraszamy!

Spotkanie Koła Naukowego Prawa Handlowego

Koło Naukowe Prawa Handlowego serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie, które odbędzie się w najbliższy wtorek (12 marca) o godz. 15:15 w Salonie Dyskusyjnym (budynek WPiA przy ul. Narutowicza 17 a). 

 

Tematyką spotkania będzie zmiana składu osobowego spółki cywilnej, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki formy przystąpienia lub wypowiedzenia udziału, w sytuacji, gdy do majątku spółki należy nieruchomość, na podstawie uchwał SN III CZP 164/06, III CZP 135/10.

Spotkanie Koła Naukowego PROLEPSIS

 

Spotkanie Koła Naukowego PROLEPSIS odbędzie się w czwartek, dn. 7 marca 2013 r. o godz. 13.00 w jego siedzibie (piwnica w budynku WPiA przy ul. Piastów 40B; zob. strona PROLEPSIS w zakładce Koła Naukowe). Studenci, którzy stworzyli PROLEPSIS z pasją  i zaangażowaniem dbali o jego trwanie i rozwój. Zainteresowanych kontynuacją ich pracy serdecznie zapraszam.

 

dr Rita Jaworska-Stankiewicz

Warsztaty Retoryczno-Erystyczne

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Szczecin serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w Warsztatach Retoryczno-Erystycznych, które odbędą się 6 marca 2013 roku (środa) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w sali 222 (ul. Narutowicza).

Czytaj więcej...

Seminarium informacyjne dotyczące zakładania i możliwości finansowania działalności gospodarczej

 Zapraszamy na seminarium informacyjne dotyczące rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz potencjalnych źródeł jej finansowania, które odbędzie się 27 marca 2013 o godzinie 12:00 w sali 217 Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Spotkanie będzie prowadzone przez konsultantów Punktu Konsultacyjnego Krajowego Systemu Usług, działającego w Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Podczas spotkania dowiecie się Państwo jak zarejestrować własną firmę, skąd pozyskać środki na ten cel oraz jaką pomoc w tym procesie możecie uzyskać w Punkcie Konsultacyjnym KSU. Po spotkaniu osoby zainteresowane będą miały możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji. Udział w seminarium jest bezpłatny.

Międzynarodowe Zawody o Puchar Znawców Gospodarczego Orzecznictwa Europejskiego

W dniu 21 stycznia 2013 r. odbyły się Międzynarodowe Zawody o Puchar Znawców Gospodarczego Orzecznictwa Europejskiego.

I miejsce zajęły ex aequo dwie drużyny: Drużyna reprezentująca Wydział Humanistyczny Stosunki Międzynarodowe oraz Drużyna WPiA Erasmus.

Gratulacje!

Turniej szachowy

W dniu 21 lutego odbył się turniej szachowy zorganizowany przez studentów przebywających na naszym wydziale w ramach wymiany LLP Erasmus.

Turniej wygrała Beatriz Martinez Juega z uniwersytetu w Santiago de Compostela.

Ogłoszenia Dziekanatów

Ogłoszenia Prawo – studia stacjonarne jednolite magisterskie
Ogłoszenia Prawo – studia niestacjonarne jednolite magisterskie
Ogłoszenia Administracja I stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Administracja II stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Ekonomiczno-prawny I stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Ekonomiczno-prawny II stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Stacjonarne studia doktoranckie
Ogłoszenia Niestacjonarne studia doktoranckie
logo us


Rektorat US
al. Papieża Jana Pawła II 22a,
70-453 Szczecin


Wydział Prawa i Administracji
ul. Narutowicza 17A,
70-240 Szczecin
Kontakt:
tel. (091) 444 28 26
fax. (091) 444 28 46
wpia@wpiaus.pl
www.wpiaus.pl
0,000 seconds (+0,000); 3,55 MB (+3,552) - time