Sprawozdanie z konferencji naukowej

 

12 kwietnia 2016 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa pt. „Wykładnia prawa. Zagadnienia teoretycznoprawne, filozoficznoprawne i dogmatycznoprawne”.

 

 

Konferencja została zorganizowana przez studenckie Koło Naukowe „Prolepsis” działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Koło Naukowe Teorii i Filozofii Prawa im. Zygmunta Ziembińskiego działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Zakres tematyczny Konferencji obejmował zagadnienia dotyczące wykładni prawa, zaś jej celem było stworzenie okazji do wymiany poglądów na temat koncepcji teoretycznoprawnych, ale również – w myśl zasady, że nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria – do dyskusji nad sposobami zastosowania owych konstrukcji w praktyce prawniczej.

 

W Konferencji wzięło udział 36 prelegentów reprezentujących 10 ośrodków akademickich: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Wałczu. Wśród prelegentów byli zarówno studenci, doktoranci, pracownicy naukowo-dydaktyczni, jak i prawnicy wykonujący zawody prawnicze.

 

Wystąpienia referentów charakteryzowała przede wszystkim różnorodność podejmowanych zagadnień, które jednakże w każdym przypadku dotyczyły jakiegoś aspektu wykładni prawa. Z uwagi na znaczną liczbę prelegentów oraz wspomniane zróżnicowanie tematyczne przygotowanych wystąpień Konferencja odbywała się jednocześnie w dwóch sekcjach tematycznych. W pierwszej sekcji prelegenci przedstawiali referaty dotyczące wykładni prawa międzynarodowego, prawa Unii Europejskiej, prawa konstytucyjnego oraz prawa kanonicznego. W drugiej zaś prezentowali pozostałe zagadnienia dotyczące wykładni prawa, które nie miały jednak wskazanego w poprzednim zdaniu odniesienia przedmiotowego. W ramach każdej sekcji odbyły się nadto dwie półgodzinne dyskusje.

 

Charakter i różnorodność podjętych przez referentów problemów oraz aktywny udział publiczności stały się przyczynkiem do ożywionej dyskusji. W każdej z czterech zaplanowanych dyskusji czynny udział brali nie tylko sami prelegenci, ale również pracownicy naukowo-dydaktyczni (zarówno naszego Wydziału, jak i innych ośrodków akademickich) oraz pozostali uczestnicy Konferencji. W tym kontekście na szczególną uwagę zasługuje aktywność studentów naszego Wydziału, którzy nie tylko uczestniczyli w Konferencji w charakterze prelegentów, ale również w roli dyskutantów, dzieląc się swoją wiedzą z zakresu wykładni prawa i konfrontując ją z wiedzą prezentowaną przez innych uczestników.

 

Na szczególne podkreślenie zasługuje obecność na Konferencji oraz czynny udział w dyskusjach pracowników naukowo-dydaktycznych Katedry Tworzenia i Wykładni Prawa – Pani Doktor Agnieszki Choduń i Pana Doktora Olgierda Boguckiego.

 

W tym miejscu członkowie Koła Naukowego „Prolepsis” chcieliby serdecznie podziękować Pani Doktor i Panu Doktorowi za wzbogacenie dyskusji, a tym samym całej Konferencji, o cenne uwagi merytoryczne (zwłaszcza w zakresie derywacyjnej koncepcji wykładni prawa) oraz metodologiczne.

 

Konferencja bez wątpienia spełniła swój cel - stała się bowiem dla uczestników forum wymiany poglądów, umożliwiającym konfrontację swojej wiedzy i umiejętności z wiedzą innych studentów i doktorantów, jak również badaczy bardziej doświadczonych.

 

Wszystkim uczestnikom za zainteresowanie Konferencją serdecznie dziękujemy.

 

                                                                                              Koło Naukowe „Prolepsis”

       

                                                                                                     

Actaiuris Punkt Pomocy Psychologicznej NKCK – Nadzór nad komornikami i czynnościami komorników oraz kontroli finansowej kancelarii komorniczych – szkolenia dla kadry sądów rejonowych

Ogłoszenia Dziekanatów

Ogłoszenia Prawo – studia stacjonarne jednolite magisterskie
Ogłoszenia Prawo – studia niestacjonarne jednolite magisterskie
Ogłoszenia Administracja I stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Administracja II stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Ekonomiczno-prawny I stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Ekonomiczno-prawny II stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Stacjonarne studia doktoranckie
Ogłoszenia Niestacjonarne studia doktoranckie
logo us


Rektorat US
al. Papieża Jana Pawła II 22a,
70-453 Szczecin


Wydział Prawa i Administracji
ul. Narutowicza 17A,
70-240 Szczecin
Kontakt:
tel. (091) 444 28 26
fax. (091) 444 28 46
wpia@wpiaus.pl
www.wpiaus.pl
0,000 seconds (+0,000); 3,22 MB (+3,218) - time