Konfiguracja poczty wpiaus.pl
Dostęp do konta pocztowego przez www WebMail
Dostęp do konta pocztowego z poziomu przeglądarki WWW to bardzo wygodny sposób na odczytywanie swoich wiadomości e-mail. Można z niego korzystać głównie w przypadku dostępu do poczty z komputera na którym nie mamy skonfigurowanego klienta pocztowego IMAP lub POP3. W celu uzyskania dostępu do WebMail wpisujemy w polu adresu przeglądarki adres naszej strony www poczta.wpiaus.pl
[imię].[nazwisko]@wpiaus.pl np. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W polu hasło należy wpisać hasło za pomocą, którego logują się państwo do komputerów w usłudze Active Directory.
Uwaga! Ponieważ nie wszyscy pracownicy korzystają z dostępu do komputerów za pomocą usługi Active Directory hasło do poczty można uzyskać kontaktując się z: mgr Paweł Kozioł - Informatyk - Uczelniane Centrum Informatyczne e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 91 444 28 72 pokój 209, WPiA US, ul. Narutowicza 17a.
Dostęp do konta pocztowego przez program do obsługi poczty
Na serwerze Wydziału Prawa i Administracji dostępne są dwie protokoły odbioru wiadomości z serwera pocztowego.
POP3 oraz IMAP to protokoły odbioru wiadomości e-mail przez programy pocztowe, najprościej ujmując to 2 różne sposoby odbierania e-maili.
Protokół POP3 (Post Office Protocol 3) może być używany w trybie pracy "offline" tzn. że jest możliwość czytania zapisanych wiadomości i przygotowywania odpowiedzi w czasie gdy komputer nie jest podłączony do Internetu. Możliwość takiej pracy jest możliwa dzięki temu, że po połączeniu z serwerem pocztowym cała nieprzeczytana korespondencja przesyłana jest ze serwera na Twój komputer. Odebrane wiadomości są następnie w zależności od ustawień pozostawiane lub kasowane z serwera. Łączenie z internetem potrzebne jest później tylko jeśli będziesz chciał wysłać wiadomość, lub sprawdzić czy nie otrzymałeś nowych e-maili.
Niestety, protokół POP3 ma również znaczące wady. Utrudnione jest obsługiwanie skrzynki pocztowej z wielu komputerów. Jest to spowodowane tym, że jeśli odczytana poczta jest kasowana z serwera, to na każdym z komputerów znajdować się będzie tylko część korespondencji, a listy odczytane np. na komputerze w domu nie będą widoczne na komputerze w pracy. Jeśli natomiast zmienisz domyślne ustawienia i przeczytane wiadomości będą pozostawiane na serwerze, to szybko może dojść do przepełnienia pojemności skrzynki pocztowej.
Protokół IMAP (Internet Message Access Protocol) działa w ten sposób, że Twoja poczta cały czas przechowywana jest na serwerze, a w Twoim komputerze przechowywane są tylko nagłówki wiadomości (część e-maila). Treść wiadomości pojawi się na Twoim komputerze dopiero po otwarciu listu. Możesz kasować i filtrować wiadomości bez ich pobierania na komputer, dzięki czemu możesz wygodnie pracować na wielu komputerach ponieważ na każdym będziesz widział taką samą zawartość skrzynki, to samo widzisz w domu, pracy czy kafejce internetowej.
Wadą protokołu IMAP jest natomiast konieczność utrzymywania stałego połączenia z Internetem podczas obsługi poczty co w dzisiejszych czasach nie powinno stanowić żadnych kosztów ponieważ większość ludzi posiada stałe łącze internetowe.
W skrócie: POP3 - e-maile trzymane na komputerze i tylko z niego możne je odczytać
Konfiguracja programu pocztowego na przykładzie Thundrbirth
Uwaga jeszcze nie został wystawiony (zlecenie zostało złożone ) certyfikat dla serwera poczta.wpiaus.pl, należy potwierdzić wyjątek bezpieczeństwa akceptując tymczasowy certyfikat.
Ustawienia skrzynki e-mail Logowanie do komputerów
Komputery stacjonarne podłączone do sieci pracują w domenie (WPIAUS). Każdy z pracowników posiada swój login hasło. Login to imie.nazwisko (bez polskich znaków) np. marian.kowalski. Hasła muszą spełniać następujące minimalne wymagania:
Nie mogą zawierać nazwy konta użytkownika ani części jego pełnej nazwy dłuższej niż dwa kolejne znaki. Hasło ważne jest przez 92 dni od ustanowienia nowego lub zmianie hasła. System pamięta ostatnie hasło nie może być takie same.
Sposoby logowania do komputerów:
Połączenia pulpitu zdalnego
Serwer terminali Windows 2012 R2 dostępny jest z sieci zewnętrznej
Aby znaleźć skrót do funkcji Podłączanie pulpitu zdalnego, kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Wszystkie programy lub Programy, a następnie kliknij polecenie Akcesoria. Wybrać należy z listy Podłączanie pulpitu zdalnego. Aby szybko otworzyć okno Podłączanie pulpitu zdalnego, otwórz menu Start, a następnie wpisz ciąg mstsc w polu wyszukiwania.
Adres serwera: rdp.wpiaus.pl
Logowanie do systemu powinno odbywać się z wykorzystaniem nazwy domeny i użytkownika (login i hasło takie samo jak do komputera).
Logowanie: wpiaus\imie.nazwisko Hasło: (takie same jak do komputera)
Prawnicze bazy danych
Wewnątrz sieci lokalnej Wydziału Prawa i Administracji możliwy jest dostęp do następujących prawniczych baz danych:
LEX - Intranetowa wersja Systemu Informacji Prawnej LEX
LEGALIS - Intranetowa wersja Systemu Informacji Prawnej Legalis
Baza biblioteczna
Wirtualna Biblioteka Nauki jest dostępna na stronie: Dostęp ze wszystkich komputerów pracujących wewnątrz sieci uczelnianej Uniwersytetu Szczecińskiego (w tym WPiA US). |
0,000 seconds (+0,000); 3,28 MB (+3,278) - time