IV Biennale Europejskiego Stowarzyszenia Historii Prawno-Porównawczej - Kultura, tożsamość i instrumentalizm prawny" - Summer Program

W dniach 28 VI – 1 VII 2016 r. odbędzie się w Trójmieście IV Biennale Europejskiego Stowarzyszenia Historii Prawno-Porównawczej - Kultura, tożsamość i instrumentalizm prawny”, międzynarodowa konferencja naukowa organizowana wspólnie przez Uniwersytet Gdański i European Society for Compatrative Legal History.   

 

To pierwsze tej rangi wydarzenie związane z naukami historyczno-prawnymi nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej. European Society for Comparative Legal History (ESCLH) organizuje największe w Europie konferencje poświęcone nauce i historii prawa. Stowarzyszenie zrzesza kilkuset profesorów z Europy i świata, co plasuje je wśród czołowych tego typu organizacji na świecie. Zaszczytne zadanie zorganizowania najbliższej konferencji ESCLH na przełomie czerwca i lipca 2016 r. zostało powierzone Uniwersytetowi Gdańskiemu. 

Konferencja ESCLH będzie poświęcona zagadnieniu umacnianiu tożsamości, nie tylko narodowej, za pomocą prawa i kształtowaniu różnych kultur prawnych. Zagadnienie to  stanowi ważny i budzący zainteresowanie temat w dynamicznej rzeczywistości Europy. Konferencja będzie forum dyskusji nad przeszłością Starego Kontynentu i inklinacjami jakie niesie ona dla kształtu współczesnej Europy. Celem przedsięwzięcia ma być wyprowadzenie  wniosków na temat przyszłości europejskiego prawa, a więc i europejskiej tożsamości czerpiąc z doświadczenia jakie niesie historia.  

 

W ramach programu IV Biennale Europejskiego Stowarzyszenia Historii Prawno-Porównawczej" przygotowano wydarzenie dedykowane doktorantom nauk prawnych. 28 VI 2016, pierwszego dnia Konferencji, odbędzie się „szkoła letnia” (Summer School), tj. cykl trzech seminariów poświęconych metodologii prowadzenia badań historyczno-prawnych. 

 

Wśród wykładowców prowadzących seminaria znajdą się:

 

Prof. Phillip Hellwege wykładowca Uniwersytetu w Augsburgu, "Magister Juris in European and Comparative Law" Balliol College na Oxford University, w latach 2003-2010 pracownik naukowy w Instytucie Maxa Plancka w Hamburgu, zdobywaca ERC Consolidator Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych na projekt dotyczących historycznych podstaw współczesnego prawa ubezpieczeniowego w Europie i wice-przewodniczący European Society for Comparative Legal History, którypoprowadzi seminarium na temat :

 

“How to write (how not to write) a thesis in comparative legal history –methodological challenges and problems”.

 

Prof. Aniceto Masferrer, wykładowca Uniwersytetu w Walencji, profesor wizytujący na Uniwersytecie Cambridge (2005) i Harvard Law School (2006-07), członek  ‘American Society for Legal History’, aktualny przewodniczący ‘European Society for Comparative Legal History’, który poprowadzi seminarium na temat:

 

 “Legal History and the history of ideas: The notion of the human dignity in historical perspective”.

 

Prof. Stefano Vinci, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Aldo Moro w Bari. W latach 2008 - 2015 uczestnik projektu badawczego realizowanego w Max-Planck-Institut für europäische Rechtsgeschichte of Frankfurt am Main poprowadzi seminarium pod tytułem:

 

 “Research in medieval and modern law. Methods and topics”.

 

Ponadto w ramach Summer School organizatorzy planują zorganizowanie spotkanie i dyskusji z Prezydentem Lechem Wałęsą oraz zwiedzanie wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności.

 

W imieniu Komitetu Organizacyjnego IV Biennale Europejskiego Stowarzyszenia Historii Prawno-Porównawczej - Kultura, tożsamość i instrumentalizm prawny” pragnę zachęcić Państwa do wzięcia udziału w Summer School. Będzie to wyjątkowa okazja do zdobycia wiedzy w zakresie metodologii prowadzenia badań historyczno- prawnych jak i niepowtarzalna szansa dyskusji w gronie doktorantów z całego świata.  

 

Chęć wzięcia udziału w wydarzeniu należy zgłaszać na adres email:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Całkowity koszt uczestnictwa w Summer School wynosi 50 €.

 

Osoby zainteresowanie uczestnictwem w wydarzeniu, mogą również zgłosić swój udział w całej konferencji. Wówczas pełna opłata konferencyjna wynosi 100 €.

 

Poniżej znajduje się program Summer School .

 

Więcej informacji na temat konferencji znajdą Państwo na stornie wydarzenia:

http://www.esclhconference2016.pl/

 

ESCLH IV Biennial Conference – Summer School

28th June 2016

The ESCLH 4th biennial conference Summer School Program

9:00 – 9:15      Official opening of the summer school

9:20 – 10:50    The first seminar - prof. Phillip Hellwege

  1. 1.      “How to write (how not to write) a thesis in comparative legal history –methodological challenges and problems”

10:50 – 11:00  coffee break

11:00 – 12:00 Meeting with the President Lech Wałęsa

12:00 - 13:00  Lunch

13:05 – 14:35  The second seminar – prof. Stefano Vinci

  1. 2.      “Research in medieval and modern law. Methods and topics”  

14:40 - 15:40  European Solidarity Center Exhibition  

15:45 – 17:10  The third seminar – prof. Aniceto Masferrer 

 

  1. 3.      “Legal History and the history of ideas: The notion of the human dignity in historical perspective”

Marcin Michalak

Coordinator Organising Committee

European Society for Comparative Legal History Conference 2016

Research assistant

Faculty of Law and Administration

Department of History of Law

University of Gdańsk

tel. kom. (+48) 600 251 241, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Actaiuris Punkt Pomocy Psychologicznej NKCK – Nadzór nad komornikami i czynnościami komorników oraz kontroli finansowej kancelarii komorniczych – szkolenia dla kadry sądów rejonowych

Ogłoszenia Dziekanatów

Ogłoszenia Prawo – studia stacjonarne jednolite magisterskie
Ogłoszenia Prawo – studia niestacjonarne jednolite magisterskie
Ogłoszenia Administracja I stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Administracja II stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Ekonomiczno-prawny I stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Ekonomiczno-prawny II stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Stacjonarne studia doktoranckie
Ogłoszenia Niestacjonarne studia doktoranckie
logo us


Rektorat US
al. Papieża Jana Pawła II 22a,
70-453 Szczecin


Wydział Prawa i Administracji
ul. Narutowicza 17A,
70-240 Szczecin
Kontakt:
tel. (091) 444 28 26
fax. (091) 444 28 46
wpia@wpiaus.pl
www.wpiaus.pl
0,000 seconds (+0,000); 3,21 MB (+3,214) - time