Dla 2 roku studiów stacjonarnych I stopnia - kierunek ekonomiczno-prawny.

Dla 2 roku studiów stacjonarnych I stopnia - kierunek ekonomiczno-prawny.

 

Szanowni Państwo,

mimo że obecna aura za oknem ma niewiele wspólnego z letnim przesileniem, to już „rzut okiem” na kalendarz potrafi skutecznie sprowadzić na ziemię. Otóż to, nieuchronnie i niezwykle szybkimi krokami zbliża się koniec letniej sesji egzaminacyjnej, a za nią ociężale, jak pisał J. Brzechwa: ospale z mozołem koło za kołem, podąża ostatni wagon z napisem „koniec semestru – wakacje”. Wierzę, że dla większości z Państwa pociąg do wakacji odjedzie w lipcu bez opóźnień, a dzięki temu, że w Polsce kolej szybkich prędkości to wciąż science fiction, to jest szansa, że ta wakacyjna podróż będzie trwała jak najdłużej. No, ale sesja, wakacje i co dalej?

 

Zaraz po tym, jak w lesie będzie pierwszy wysyp grzybów, woda w Bałtyku znów będzie miała 15° C, bieszczadzkie niedźwiedzie zaczną szukać dobrego schronienia na zimowy sen, a słońce już o 19-tej zniknie za horyzontem, będzie to znak, że nadszedł październik. Czas wrócić (m.in.) na Mickiewicza i przystąpić do piątego semestru na kierunku ekonomiczno-prawnym. Wówczas to spotkamy się na zajęciach z przedmiotu Analiza i interpretacja informacji gospodarczych. Tak się dobrze składa, że każdego dnia jesteśmy bombardowani setkami informacji gospodarczych. Przykładowo dziś, w czwartek 29 czerwca – spółka Sfinks SA zapowiedziała przejęcie 40% akcji sieci pizzerii Dominium, a kilka dni temu Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia w Polsce spadłą poniżej 7,5% (!!). Tysiące podobnych informacji, mimo okresu ogórkowego, będą pojawiały się w mediach również w miesiącach letnich.

 

Chciałbym zatem zaproponować Państwu wakacyjne zadanie.

 

Proszę, aby każdy z Państwa postarał się przez te trzy miesiące zanotować (w telefonie, tablecie, na kartce lub „w głowie”) pięć informacji gospodarczych, które miał okazje przeczytać lub usłyszeć. Zapisując taką informację, proszę dopisać również kilka słów lub równoważników zdań własnego komentarza, spostrzeżeń, wolnych myśli lub wprost ocenić ten news. Taką informacją gospodarczą może być ogłoszenie w nadmorskiej kawiarni o wprowadzeniu nowych lodów o smaku „zardzewiałych gwoździ”, ale też komunikat giełdowego AmRestu o wprowadzeniu do oferty restauracji McDonald`s litewskiej wody mineralnej Vytautas. Selekcję informacji pozostawiam Państwu. Tak, jak wierzę w pozytywne wyniki Państwa egzaminów, tak samo liczę na Państwa wrodzoną ciekawość świata i nabytą już wiedzę. Oczywiście zadanie wakacyjnie będzie liczone do zaliczenia ćwiczeń z przedmiotu. Trzymam kciuki za egzaminy i wspaniałe wakacje.

 

 

Czerwiński Mateusz

Actaiuris Punkt Pomocy Psychologicznej NKCK – Nadzór nad komornikami i czynnościami komorników oraz kontroli finansowej kancelarii komorniczych – szkolenia dla kadry sądów rejonowych

Ogłoszenia Dziekanatów

Ogłoszenia Prawo – studia stacjonarne jednolite magisterskie
Ogłoszenia Prawo – studia niestacjonarne jednolite magisterskie
Ogłoszenia Administracja I stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Administracja II stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Ekonomiczno-prawny I stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Ekonomiczno-prawny II stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Stacjonarne studia doktoranckie
Ogłoszenia Niestacjonarne studia doktoranckie
logo us


Rektorat US
al. Papieża Jana Pawła II 22a,
70-453 Szczecin


Wydział Prawa i Administracji
ul. Narutowicza 17A,
70-240 Szczecin
Kontakt:
tel. (091) 444 28 26
fax. (091) 444 28 46
wpia@wpiaus.pl
www.wpiaus.pl
0,000 seconds (+0,000); 2,98 MB (+2,981) - time